powrót

Blizny po oparzeniach - jak skutecznie je usunąć?

Nasza skóra bardzo łatwo ulega oparzeniom i wystarczy jedynie ułamek sekundy oddziaływania wysokiej temperatury, aby w nieodwracalny sposób uszkodzić tkanki. W wielu przypadkach po oparzeniach na skórze powstają nieestetyczne blizny. Duże znaczenie ma szybka reakcja i działania, które pozwolą zminimalizować negatywne skutki oparzeń. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy mimo podjęcia tych kroków, zmiany na skórze pozostają na stałe? Odpowiedzią na te potrzeby są zabiegi, które wcale nie muszą być trudne i skomplikowane.


Jak powstają blizny po oparzeniach?
Wystarczy 55 stopni Celsjusza, aby białko tkankowe uległo nieodwracalnemu uszkodzeniu. Przy temperaturze powyżej 70 stopni, potrzebna jest ledwie sekunda oddziaływania, aby doszło do martwicy. Do takiej sytuacji można doprowadzić bardzo łatwo, nawet podczas codziennych czynności, np. gotowania. Jeśli odpowiednio szybko nie zareagujemy próbując "wyciągnąć" ciepło ze skóry przy pomocy strumienia chłodnej wody lub zimnych kompresów, rana może goić się dłużej i pozostawić po sobie blizny. Przyjmują one w większości przypadków postać keloidową oraz przerostową. W pierwszym etapie blizna jest zaczerwieniona, co może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Czas ten zależny jest od rozmiaru fragmentu skóry, która ucierpiała oraz od stopnia oparzenia. Oprócz tego, skóra w tym miejscu staje się wypukła i twarda. Po dłuższym czasie blizny zazwyczaj stopniowo ulegają wygładzeniu, jednak wciąż pozostają widoczne. Dla wielu osób jest to duży problem, zwłaszcza jeśli blizny znajdują się w widocznym miejscu lub są bardziej rozległe.


Jak wspomóc gojenie blizn?
Wielu osobom pomaga profesjonalna pielęgnacja, do której można stosować produkty takie jak maści i żele zawierające specjalnie skomponowane składniki. Preparaty te pozwalają wygaszać blizny, wygładzać je oraz zmniejszać widoczność zmian. Duże znaczenie ma również odpowiednie nawilżenie skóry. W pielęgnacji blizn wielu osobom pomagają również plastry silikonowe, które można stosować zarówno w profilaktyce, jak i pielęgnacji. Redukują one widoczność blizn i łagodzą uczucie ściągnięcia. Warto jednak wiedzieć, że kremy oraz maści to często za mało i nie wszystkie blizny da się zmniejszyć lub zniwelować w ten sposób. W niektórych przypadkach potrzebne będą odpowiednie zabiegi. Wśród nich można wymienić między innymi zabiegi kosmetologiczne, takie, jak peelingi czy mikrodermabrazję. Największą skutecznością, jeśli chodzi o usuwanie blizn po oparzeniach, cieszą się zabiegi medycyny estetycznej.


Medycyna estetyczna na blizny po oparzeniach
Zaletą zabiegów medycyny estetycznej jest duża skuteczność przy niewielkim ryzyku powikłań. Do najlepszych rozwiązań, pozwalających na przywrócenie zdrowej skóry w miejscu oparzenia, zalicza się zabiegi laserowe. Jedną z najnowszych metod tego typu jest laser fraksyjny eCO2, który pozwala na intensywną regenerację skóry i skuteczne usuwanie blizn po oparzeniach. Impulsy generowane przez urządzenie dokonują mikrouszkodzeń, w wyniku których stare komórki zostają zastąpione nowymi. Stymulowane są również procesy odbudowy poprzez produkcję włókien kolagenowych sprawiając, że w ciągu kilku tygodniu od zabiegu, skóra ulega wygładzeniu i odnowie. Proces gojenia blizn zależy od ich rozmiaru i głębokości. Zazwyczaj trzeba wykonać 2-4 powtórzenia, aby blizna stała się niewidoczna lub znacznie zredukowana. Rozległe blizny można wyleczyć również zabiegiem RF INFINI, a na te mniejsze i łagodne pomoże preparat LINERASE, podany metodą mezoterapii.

 

 

 

 

Zobacz Cennik zabiegów
Radiofrekwencja mikroigłowa MORPHEUS 8
Od
TWARZ
2050 zł
SZYJA
1500 zł
DEKOLT
1950 zł
TWARZ I SZYJA
3050 zł
DEKOLT I SZYJA
3050 zł
OCZY
1050 zł
RAMIONA
3300 zł
BLIZNY POTRĄDZIKOWE
2050 zł
ROZSTĘPY (w zależności od wielkości obszaru)
2000 zł
INNE PARTIE (w zależności od wielkości obszaru)
do uzgodnienia
OWAL ŻUCHWY Z PODBRÓDKIEM
2050 zł
OWAL ŻUCHWY Z SZYJĄ
2950 zł

03.11.2019
Autor: Dr Parda

Przeczytaj również

Rekomendowane zabiegi