Zimowa regeneracja skóry po lecie – jak usunąć przebarwienia i fotouszkodzenia?

Przebarwienia są częstym problemem estetycznym. Wielu z tych defektów nie da się usunąć przy użyciu kosmetyków, które działają jedynie powierzchownie. Ponadto niektóre zmiany złośliwe mogą wyglądać jak łagodne plamy przebarwieniowe. Dlatego z przebarwieniami najlepiej zgłosić się do lekarza. Sprawdź, jakie zabiegi proponujemy w klinice Dr Parda Piaseczno.
Jak powstają przebarwienia?
Przebarwienia rozwijają się na skutek nadmiernej produkcji brunatnego barwnika skóry (melaniny) oraz jego nieprawidłowego rozkładu w organizmie lub zaburzeń transportu. Częstymi przyczynami przebarwień są piegi, plamy soczewicowate (starcze, tzw. wątrobowe) i ostuda (melasma). Ich powstawanie wiąże się głównie z działaniem promieniowania UV.
Do rozwoju plam przebarwieniowych mogą się też m.in. przyczyniać:
- podatność uwarunkowana genetycznie,
- stosowanie pigułek antykoncepcyjnych,
- ciąża,
- stosowanie niektórych leków.
Plamy przebarwieniowe pojawiają się m.in. na twarzy, rękach czy dekolcie. U niektórych pacjentów mogą być przyczyną problemów psychologicznych lub wywoływać niepokój związany z wyglądem. Te osoby poszukują sposobów złagodzenia lub wyeliminowania zmian.
Medycyna estetyczna na przebarwienia
Przy użyciu kosmetyków można usunąć jedynie powierzchowne przebarwienia, a duża część z nich jest zlokalizowana głęboko w naskórku i w skórze. Ponadto niektóre zmiany złośliwe, będące zaczątkiem groźnych nowotworów, mogą wyglądać jak zwykłe przebarwienia. Wymagają więc szybkiej diagnostyki i leczenia. Dlatego usuwanie przebarwień najlepiej powierzyć dermatologowi i/lub lekarzowi medycyny estetycznej. Na ten problem medycyna estetyczna oferuje m.in. peelingi czy laseroterapię.
Peeling na przebarwienia w Dr Parda Piaseczno
W naszej klinice pacjentom z przebarwieniami proponujemy peeling z glutationem (GSH), uznawanym za jeden z najsilniejszych antyoksydantów. W preparacie znajduje się także kwas kojowy, kwas retinowy oraz witamina C, które wspomagają rozjaśnianie przebarwień. Dodatkowo TCA, kwas salicylowy i fenol pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, co poprawia kondycję skóry. Zabieg jest bezbolesny i odpowiedni dla każdego typu skóry.
Alternatywnie proponujemy specjalistyczną kurację, która redukuje przebarwienia powstałe po opalaniu, przebarwienia po ciąży, trądziku czy stanach zapalnych. Skóra po zabiegu staje się bardziej napięta, gładsza i promienna. Dodatkowo peeling działa rewitalizująco i zwiększa odporność skóry na stany zapalne.
Jak działa laser naczyniowy?
W klinice Dr Parda Warszawa przebarwienia leczymy też metodami laserowymi. Dysponujemy m.in. nowoczesnym laserem naczyniowym. Charakteryzuje się on najwyższą skutecznością w swojej klasie. Urządzenie wyposażone jest również w innowacyjną technologię chłodzenia, która zapewnia pacjentowi komfort w trakcie zabiegu i minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań. Dzięki punktowej koncentracji impulsów w barwniku, laser precyzyjnie oddziałuje na plamy przebarwieniowe i nie uszkadza okolic zmian. Przy użyciu tego urządzenia usuwamy ostudę, piegi czy plamy starcze.
Laser frakcyjny na przebarwienia
W Dr Parda Warszawa na przebarwienia stosujemy również nowoczesny laser frakcyjny CO2. Dysponujemy urządzeniem najnowszej generacji, zwanym mercedesem wśród laserów CO2. Zabiegi z wykorzystaniem tego urządzenia są bezpieczne, nie powodują dyskomfortu pacjenta i nie wiążą się z długim okresem gojenia. Mechanizm działania lasera frakcyjnego polega na tworzeniu w skórze kanalików, które pozostają otoczone zdrową tkanką. Dzięki temu zabieg skutecznie pobudza skórę do regeneracji. Laser frakcyjny wykorzystujemy w leczeniu przebarwień posłonecznych, hormonalnych, polekowych i pozapalnych oraz fotouszkodzeń.
Jak zapobiegać przebarwieniom i fotouszkodzeniom?
Po zabiegach medycyny estetycznej, a także na co dzień, nie należy zapominać o profilaktyce przebarwień. Jest ona ważna przez cały rok, a szczególnie w sezonie wiosenno-letnim i w trakcie przebywania na świeżym powietrzu. Aby zapobiegać powstawaniu przebarwień i fotouszkodzeń, należy chronić skórę przed nasłonecznieniem i unikać jej opalania. Zaleca się używanie kremu ochronnego ze wskaźnikiem minimum 35 SPF. Aplikację kremu należy ponawiać po każdej kąpieli oraz co 1-1,5 godziny pobytu na powietrzu.
Warto wiedzieć, że przebarwienia rozwijają się także na skutek działania „zwykłego” światła dziennego (widzialnego), przed którym nie chroni część filtrów. W zabezpieczeniu przed światłem widzialnym mogą pomóc środki chroniące przed wolnymi rodnikami, np. zawierające witaminę C.