powrót

Regeneracja skóry – dlaczego jest tak ważna

Skóra to nasz największy narząd. Do jej zadań należy ochrona ciała, obrona przed patogenami czy przewodzenie bodźców. Z powodu bezpośredniego narażenia na szkodliwie czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie słoneczne, skóra starzeje się szybciej niż inne organy. Co prawda tego procesu nie da się zatrzymać, ale można go spowolnić. Pomagają w tym m.in. zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Jaka regeneracja skóry po lecie?

Co wpływa na starzenie się skóry


Proces starzenia się skóry jest indywidulany i złożony. Powoduje zaburzenia wielu jej funkcji, np. barierowej, odbierania bodźców czuciowych, odpornościowej czy związanej z produkcją witaminy D. Mają na niego wpływ dwa rodzaje uwarunkowań – zewnątrzpochodne (egzogenne) i wewnątrzpochodne (endogenne).

Do czynników zewnątrzpochodnych należy:

  • oddziaływanie promieniowania UV;
  • narażenie na dym tytoniowy;
  • zanieczyszczenie środowiska;
  • nieprawidłowa pielęgnacja.

Czynniki wewnątrzpochodne to:

  • zaburzenia regulacji hormonalnej;
  • zła dieta;
  • deficyty witamin;
  • niekontrolowana mimika twarzy (np. wynikająca ze stresu);
  • mała aktywność fizyczna;
  • niedobór snu.

Skóra a słońce


Za najbardziej szkodliwy z wymienionych czynników uważa się promieniowanie UV. Wpływa ono na przyspieszone starzenie się, uszkodzenia naskórka i nowotwory skóry. Jego niekorzystne działanie wzmagają też wolne rodniki. Dlatego przez cały rok, a zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim i podczas wyjść na świeże powietrze, niezbędna jest skuteczna fotoprotekcja.

Objawy starzenia się skóry


W porównaniu z innymi narządami starzenie się skóry jest nie tylko szybsze, ale też bardziej widoczne. Do charakterystycznych oznak tego procesu zaliczane są zmarszczki. Wśród pierwszych objawów starzenia skóry wymienia się również nadmierne przesuszenie, zwiotczenie naskórka, zmniejszenie elastyczności czy zmiany konturów twarzy. Jak opóźnić starzenie skóry?

Regeneracja skóry w gabinecie – od kiedy


Dzięki postępowi medycyny żyjemy coraz dłużej. By wydłużyć też prawidłowe funkcjonowanie skóry, powinniśmy o nią szczególnie dbać. W spowolnieniu jej starzenia, poza codzienną rutyną związaną z ochroną i pielęgnacją, pomaga m.in. medycyna estetyczna.

Specjaliści podkreślają, że odmładzanie skóry polega na profilaktyce i stymulowaniu jej własnych możliwości regeneracyjnych. Dlatego jest tym skuteczniejsze, im organizm jest młodszy. Oznacza to, że pierwszej wizyty w gabinecie lekarza medycyny estetycznej nie należy odkładać do czasu pojawienia się głębokich zmarszczek. Trzeba podkreślić, że obawy o „rozleniwienie” skóry nie mają uzasadnienia naukowego.

W klinice Dr Parda, zależnie od potrzeb, można poddać się zarówno zabiegom typu first treatment, jak i zaawansowanym. Warto dodać, że wiele procedur medycyny estetycznej polega na celowym i kontrolowanym uszkadzaniu problematycznych obszarów, by pobudzona została regeneracja skóry. Są wśród nich m. in. procedury opisane poniżej.

Peelingi – na przebarwienia i nie tylko


Peeling medyczny to jeden z pierwszych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na kontrolowanym chemicznym zniszczeniu naskórka (w przypadku preparatów powierzchownych) oraz skóry właściwej (w przypadku preparatów średniogłębokich i głębokich). Działanie peelingów medycznych pobudza regenerację naskórka i skóry właściwej oraz wzmaga produkcję kolagenu, co trwa nawet do trzech miesięcy po poddaniu się zabiegowi.

Procedury z użyciem peelingu medycznego to rozwiązanie dla pacjentów ze zmianami posłonecznymi, przebarwieniami, trądzikiem młodzieńczym czy bliznami.

W naszej placówce oferujemy zabiegi z użyciem nowoczesnych peelingów, które m.in. zmniejszają lub całkowicie eliminują przebarwienia (posłoneczne i melasmę) oraz odmładzają i napinają skórę. W skład używanych przez nas preparatów wchodzą różne rodzaje kwasów czy glutation (silny antyoksydant).

Regeneracja skóry z CGF


Zabiegi z czynnikami wzrostu (ang. concentrated growth factors – CGF) należą do procedur z zakresu medycyny regeneracyjnej. Podobnie jak inne zabiegi z użyciem tkanek autologicznych (pozyskanych od pacjenta), procedury te wzmacniają i ukierunkowują procesy regeneracyjne organizmu do stymulacji skóry czy mieszków włosowych.

Zabiegi z CGF wykonywane są przy użyciu krwi pacjenta, przetworzonej w specjalnym separatorze komórkowym. Przygotowany w ten sposób preparat jest bogaty w:

  • czynniki wzrostu: białka, które zwiększają możliwości regeneracji i regulują procesy gojenia się ran;
  • CD34+: hematopoetyczne komórki macierzyste, dające początek wielu typom komórek krwi.

Procedury przy użyciu CGF to rozwiązanie dla pacjentów ze zmarszczkami czy wiotką, wymagającą rewitalizacji skórą. Zabiegi widocznie ją odmładzają i silnie regenerują. Twarz wygląda przy tym naturalnie i zdrowo. Jej rysy pozostają niezmienione.

Procedury, w których używa się tkanek autologicznych, są jednymi z najbezpieczniejszych metod na odmładzanie skóry. Wynika to z faktu, że preparat pochodzący z zasobów własnych organizmu pacjenta, nie uczula i nie ma innych działań ubocznych.

Zabiegi z CGF przeprowadza się w serii. Dla wzmocnienia efektów można je stosować przed i po innych procedurach medycyny estetycznej. Lekarz wykonuje zabiegi kaniulą lub techniką mezoterapii. Czym się wyróżnia ta ostatnia metoda?

Jędrna skóra dzięki mezoterapii


Klasyczna mezoterapia polega na wykonaniu serii płytkich wkłuć igłą i śródskórnym podaniu preparatu terapeutycznego. Dzięki temu można ominąć barierę skórną, która jest nieprzepuszczalna dla większości substancji wcieranych w naskórek wraz z kosmetykami. Efekty zabiegu wiążą się nie tylko z samym preparatem. Znaczenie mają także iniekcje, które pobudzają procesy regeneracji.

Mezoterapia jest wykonywana m.in. w celu korekcji zmarszczek czy rewitalizacji skóry. To zabieg, który może być też stosowany profilaktycznie, na początek obcowania z medycyną estetyczną. Substancja lub mieszanka substancji podawana w trakcie zabiegu jest dobierana indywidulanie. Mezoterapię najczęściej wykonuje się w serii. To jeden z bezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej.

Odmładzanie skóry przez mikronakłuwanie


Mikronakłuwanie (mezoterapia mikroigłowa) polega na mechanicznym nakłuwaniu skóry za pomocą bardzo cienkich igieł. Ta procedura nazywana bywa terapią indukującą tworzenie się kolagenu (ang. collagen induction therapy – CIT), bo odpowiednio głębokie uszkodzenia skóry powodują powstawanie w niej nowych włókien kolagenowych i jej remodeling oraz regenerację. Zabiegi mikronałuwania wykonuje się przy pomocy różnych narzędzi. W naszej klinice prowadzimy je z zastosowaniem urządzenia Dermapen.

Zobacz Cennik zabiegów
Mezoterapia igłowa
Od
NTCF 135HA - 3 ML
750 zł
SYPHA RICH - 1 ML
650 zł
RRS TENSOR LIFT - 5 ML
550 zł
AQUASHINE BR - 1 AMP
1200 zł
CELLBOOSTER 1 AMP
900 zł
Medycyna regeneracyjna
Od
ZESTAW CGF HARMONY - 3 próbówki
2150 zł
ZESTAW CGF ONE - 2 próbówki
1450 zł
ZESTAW CGF LIQUID - 1 próbówka
1050 zł
EGZOSOMY
EGZOSOMY ASCE PLUS
2400 zł
System CGF
EGZOSOMY ASCE PLUS + DERMAPEN
2950 zł
EGZOSOMY ASCE PLUS + RF
3650 zł
EGZOSOMY ASCE SCALP CARE
2400 zł
EGZOSOMY ASCE SCALP CARE + OSOCZE
3250 zł
DERMAPEN 4
Od
Twarz
1100 zł
Twarz/szyja
1650 zł
Twarz/szyja/dekolt
2900 zł
Szyja
990 zł
Dekolt
1350 zł
Radiofrekwencja mikroigłowa MORPHEUS 8
Od
TWARZ
2050 zł
SZYJA
1500 zł
DEKOLT
1950 zł
TWARZ I SZYJA
3050 zł
DEKOLT I SZYJA
3050 zł
OCZY
1050 zł
RAMIONA
3300 zł
BLIZNY POTRĄDZIKOWE
2050 zł
ROZSTĘPY (w zależności od wielkości obszaru)
2000 zł
INNE PARTIE (w zależności od wielkości obszaru)
do uzgodnienia
OWAL ŻUCHWY Z PODBRÓDKIEM
2050 zł
OWAL ŻUCHWY Z SZYJĄ
2950 zł
Laser frakcyjny ECO2 LUTRONIC
Od
TWARZ
2050 zł
SZYJA
1150 zł
DEKOLT
1430 zł
OCZY
990 zł
DŁONIE
1350 zł
CIAŁO (w zależności od wielkości obszaru)
do uzgodnienia
BLIZNY, KELOIDY
500 zł

13.10.2022
Autor: Dr Parda

Przeczytaj również

Rekomendowane zabiegi

Zobacz jak dojechać