powrót

Q&A

Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne?

Tak, jeśli są wykonywane przez wykwalifikowanego lekarza w profesjonalnym, sterylnym gabinecie lekarskim przy użyciu atestowanego sprzętu i przebadanych preparatów z legalnego źródła. Lekarz przed każdym zabiegiem przeprowadza wywiad z pacjentem i dopiero potem decyduje czy i jaki zabieg wykona, zgodnie ze stanem zdrowia pacjenta, wskazaniami i przeciwwskazaniami.

Dla kogo jest medycyna estetyczna? W jakim wieku należy robić zabiegi?

Jeśli mając 30 lat, za kolejne 30 chcemy wyglądać dobrze, mieć zadbaną skórę i ciało to czas jest teraz.  Skóra zaczyna się starzeć od 25. roku życia, także im wcześniej tym więcej możemy zrobić, aby zahamować w niej niekorzystne procesy związane z upływem czasu, w ten sposób wpływając na jej wygląd w przyszłości. Coraz większą popularność zyskują zabiegi regeneracyjne i biostymulujące, przeznaczone dla osób już około trzydziestki, które pobudzają produkcję nowego kolagenu w skórze, poprawiające jej zagęszczenie, ukrwienie i nawilżenie. Jeśli zadbamy o skórę młodszą, w wieku dojrzałym nie będzie tak wiotka i mało elastyczna.

Czy po zabiegach zostają rany, siniaki i przez miesiąc nie można wychodzić z domu?

Niektóre zabiegi zostawiają ślady ale są to zaczerwienienie, lekka opuchlizna i ewentualnie siniaczki, które zwykle znikają w trakcie kilku dni po zabiegu i są łatwe do zamaskowania makijażem. Każda skóra reaguje inaczej, dlatego bezpiecznie zrobić pierwszy zabieg danego typu w piątek, żeby ewentualnie w weekend mieć czas na regenerację skóry. Dodatkowo oferujemy również szereg dobranych indywidualnie do pacjenta kosmetyków pozabiegowych, które przyspieszają proces regeneracji. Dodatkowo gojenie skóry np. po laserach przyspiesza osocze bogatopłytkowe lub naświetlanie lampą LED.

Czy medycyna estetyczna jest też dla mężczyzn?

ALEŻ TAK!!! Mamy w ofercie szereg zabiegów dla panów. Dobieramy je w zależności od rodzaju skóry, problemu terapeutycznego, wskazań i przeciwskazań. Mitem jest, że wizyta w gabinecie medycyny estetycznej jest niemęska. Zadbany wygląd to Wasza wizytówka i inwestycja na lata. Zabiegi bardzo doceniane przez panów to między innymi bezinwazyjne i bezbolesne leczenie zmarszczek technologią laserową GENESIS, wypełnianie bruzd hydroksyapatytem wapnia, leczenie łysienia osoczem bogatopłytkowym lub najnowszą technologią lipofillingu - nanofatem, kriolipoliza podbródka i fałdów brzusznych, ginekomastia, leczenie szczękościsku, bruksizmu i nadpotliwości pach i dłoni botoksem, lifting owalu twarzy HIFU, laserowe zamykanie naczynek na twarzy i kończynach dolnych oraz leczenie rumienia.

Czy zabiegi medycyny estetycznej są bolesne?

Nowoczesne metody stosowane w medycynie estetycznej mają za zadanie zapewnić pacjentom jak najwyższy komfort i zminimalizować uczucie bólu. Z definicji są one mało inwazyjne, w przeciwieństwie do chirurgii plastycznej. Zabiegi takie, jak nakłuwanie igłą, implementacja nici czy niektóre zabiegi laserowe będą odczuwalne  i w związku z tym przed zabiegiem stosujemy znieczulenie,   zwykle w formie kremu znieczulającego.  Każdy człowiek ma indywidualny próg bólu, lekarz podczas wywiadu interesuje się także tym aspektem a w trakcie zabiegu obserwuje i rozmawia z pacjentem, otacza opieką, aby zminimalizować ewentualne niedogodności. Można też zaproponować pacjentowi doustny lek p/bólowy.

Czy zabiegi medycyny estetycznej są drogie?

Medycyna estetyczna oferuje szeroką gamę zabiegów na różne obszary ciała, specjalistyczny certyfikowany sprzęt,  przebadane preparaty i wyroby medyczne. Stoją za nimi lata badań klinicznych i testów, skomplikowane technologie produkcji. Cena zależna jest od wielu czynników, natomiast stoi za nią przede wszystkim bezpieczeństwo i skuteczność. Cena może wydawać się wysoka, aczkolwiek pacjent dostaje gwarancję widocznego efektu i bezpieczeństwo zabiegu, pod warunkiem że był przeprowadzony przez uprawnioną do jego wykonywania i odpowiednio wykwalifikowanego lekarza. Dostępność różnych zabiegów na rynku pozwala dopasować je do możliwości finansowych każdego pacjenta. Czasami można zrobić serię tańszych zabiegów rozłożonych w czasie, aby uzyskać efekt porównywalny do jednej sesji droższej technologii. W naszej Klinice proponujemy pacjentom indywidualne rozwiązanie, dopasowane do możliwości.

Czy toksyna botulinowa jest bezpieczna?

Aplikacja toksyny botulinowej jest szeroko dostępnym zabiegiem. Pamiętajmy jednak, że to LEK wydawany wyłącznie na receptę, co oznacza, że może go aplikować wyłącznie lekarz, po zaawansowanym szkoleniu. Wiele niepożądanych skutków ubocznych, takich jak „zamrożony” czy „zaskoczony’ wyraz twarzy, ciężkie powieki, opadające czoło, zaburzenia widzenia, łzawienie to rezultat działania debiutantów bądź nieuprawnionych do zabiegu osób. Krytyczny jest zatem wybór doświadczonego lekarza.

Czego może oczekiwać pacjent po zabiegu toksyną botulinową?

Preparat jest wstrzykiwany przy pomocy cieniutkiej igły; pacjent może odczuwać lekkie uszczypnięcie w miejscach wstrzykiwania. Zabieg zwyczajowo odbywa się z bez miejscowego znieczulenia, co oznacza, że jest on praktycznie bezbolesny. Nie wymaga okresu wyłączenia, aczkolwiek w miejscach wstrzyknięć bardzo rzadko mogą pojawić się drobne zasinienia. Widoczny efekt jest kwestią dni, w pełni osiągany po upływie średnio dwóch tygodni.

Co zrobić, żeby po zabiegu z wypełniaczem nie mieć „kaczych ust” i „nadmuchanych policzków”?

Efekt działania wypełniacza na dany obszar twarzy zależy od preparatu, techniki podania, doświadczenia lekarza, jego poczucia estetyki, ale też umiejętności wyperswadowania pacjentowi pewnych pomysłów. To lekarz ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta, który może nie mieć świadomości ryzyka i potencjalnych powikłań, jak również zwyczajnej wyobraźni. Tzw. preparaty wolumetryczne, mogą być doskonałym remedium na zapadnięte policzki – nic tak nie postarza jak utrata objętości tkanki podskórnej w okolicy poniżej oczodołu. To jednak sztuka wymagająca wprawy oraz umiejętności przewidywania efektów, tzw. widzenia 3D. Zabieg modelowania twarzy łączy w sobie umiejętności techniczne i artystyczne. Decydując się na wolumetrię, spójrzmy na twarze koleżanek i wybierzmy lekarza tej, u której efekty są najbardziej naturalne. Po zabiegu wypełniacz nie powinien być u pacjenta widoczny i wyczuwalny. Produktów jest wiele i każdy z nich ma swoją specyfikę a przede wszystkim należy pamiętać o zróżnicowanej jakości, a co za tym idzie bezpieczeństwie produktów. W naszej Klinice zawsze dobieramy preparat indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od jego potrzeb i realnych możliwości, przede wszystkim właśnie tak, aby efekt zabiegu był jak najbardziej naturalny, dbając o bezpieczeństwo natychmiastowe i odległe pacjenta.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to jeden z najczęściej stosowanych preparatów w medycynie estetycznej. Jest polisacharydem, który występuje w organizmie, jednak wraz z wiekiem jest go coraz mniej. Posiada on zdolność do wiązania wody, co zapewnia skórze jędrność. Kwas hialuronowy może być usieciowany (zagęszczony) i nieusieciowany. Usieciowanie ma na celu „połączenie” cząsteczek kwasu hialuronowego w większe konglomeraty, żeby organizm ich zbyt szybko nie zmetabolizował. Usieciowanego kwasu hialuronowego nie wprowadza się pod skórę w celu nawilżania skóry, ale w celu wypełnienia ubytków, modelowania. Kwas hialuronowy jest bardzo dobrym wypełniaczem ze względu na jego biozgodność, a dzięki usieciowaniu ten płynny implant może się utrzymać w skórze przez ok. 8 -12 miesięcy. Nowoczesne formuły kwasów mają bardzo wysoki profil bezpieczeństwa, pozwalają na większą kontrolę rezultatów i umożliwiają pracę praktycznie we wszystkich okolicach twarzy, szyi i dekoltu.

Czy są jakieś inne wypełniacze?

Tak, wypełniacze to nie tylko kwas hialuronowy. Jednym z innowacyjnych wypełniaczy jest Crystalys na bazie hydroksyapatytu wapnia stosowany do zagęszczania skóry oraz modelowania kształtu twarzy.  Sam hydroksyapatyt wapnia jest materiałem biologicznym używanym od ponad 20 lat w wielu dziedzinach medycyny, m.in. chirurgii ortopedycznej, neurochirurgii, okulistyce. Naturalnie występuje w ludzkich kościach i zębach. Crystalys jest szczególnie polecany w modelowaniu owalu żuchwy, kości policzkowych, wypełnianiu bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek goryczy, zagęszczaniu wiotkiej skóry kolan, łokci, brzucha. Daje spektakularne efekty na grzbietach dłoni. Ze względu na specyficzną budowę mikrosfer zawieszonych w żelu, efekty zabiegu są widoczne od razu i narastają w czasie, dzięki produkcji kolagenu, utrzymują się około roku. Efekty są bardzo naturalne, preparat nie pęcznieje pod wpływem wody. Właśnie dlatego jest ulubionym zabiegiem mężczyzn. Nie zapominajmy również o zaawansowanej formie modelowania twarzy  przy użyciu własnego tłuszczu. Lekarz uzupełnia ubytki tzw. mikrofatem, uzyskując bardzo naturalne efekty. W naszej Klinice tłuszcz pozyskujemy z okolicy boczków.

Czy jeden laser załatwi wszystkie problemy?

Nic bardziej błędnego. Nie ma jednego cudownego urządzenia na wszystkie schorzenia. To wykwalifikowany lekarz, po uprzednim wywiadzie z pacjentem, decyduje, jakie urządzenie dobrać do leczenia konkretnego problemu, mając na uwadze przeciwwskazania. Medycyna estetyczna dysponuje bogatym wachlarzem laserów: lasery ablacyjne o dużej mocy, które niszczą tkankę poprzez odparowywanie, lasery biostymulujące, wysyłające słabą wiązkę światła, lasery frakcyjne  np. eCO2, nie naświetlające ani odparowujące jednorodnie powierzchni skóry, ale “dziurkujące” ją tysiącami mikroskopijnych kolumn, pozostawiając wokół nich  siateczkę utworzoną z wysp zdrowej, nie uszkodzonej skóry. Jedne wybieramy do wypłycania zmarszczek, jeszcze inne do usuwania przebarwień lub zagęszczenia skóry. Wszystkie jednak łączy to, że przed dopuszczeniem do użytku muszą przejść gruntowne badania. O dobrej jakości urządzeń świadczy wiele rygorystycznych testów, skutkujących atestami i certyfikatami. Kolejna sprawa to ustawienie odpowiednich parametrów. Naturalne procesy biologiczne można stymulować wiązkami świetlnymi, falą radiową, ciepłem i zimnem. Trzeba jednak umieć dokonać odpowiedniej kalibracji urządzenia, a to potrafi tylko doświadczony lekarz.

Czy można robić zabiegi laseroterapii o każdej porze roku?

Leczenie promieniami lasera to w wielkim skrócie terapia światłem, musimy więc podchodzić do tego z niezwykłą ostrożnością. Nie wolno zatem nadmiernie eksponować leczonego obszaru na promieniowanie UV. Jeśli więc bardzo zależy nam na korzystaniu ze słońca latem, laseroterapię odłóżmy na jesień i zimę. Niezależnie od pory roku, w trakcie terapii należy właściwie dbać o ochronę leczonego obszaru: stosować kremy z wysokim filtrem, ciało zakrywać długimi rękawami lub nogawkami, twarz szerokim rondem kapelusza, okularami słonecznymi. Ponieważ każdy ma swój fototyp skóry, w różny sposób reagujemy na terapię laserową. Przebarwienia więc mogą pojawić się jako skutek uboczny, jednak po czasie ustąpią wraz z gojeniem się skóry. O ile nie wystawiamy się na słońce i nie przyjmujemy uwrażliwiających leków hormonalnych. Lasery frakcyjne i naczyniowe wykonujemy co do zasady od jesieni do wczesnej wiosny. Dla pocieszenia laserowy protokół GENESIS , przy użyciu fali 1064 nm możemy wykonywać przez cały rok, ze względu na jego głębsze działanie mające na celu stymulację kolagenu.

Czy laserowe zabiegi są bolesne?

Laseroterapia to nie jest delikatny masaż twarzy, można odczuwać dyskomfort, wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości i wytrzymałości. Skóra jest w trakcie zabiegu rozgrzewana i to uczucie może przechodzić w uczucie bólu. Dla złagodzenia przed procedurą stosujemy kremy znieczulające, a w najnowszych urządzeniach wbudowane są specjalne moduły chłodzące. Po zabiegach laserowych skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta , mogą s pojawić się niewielkie ranki a następnie strupki. Jednakże uboczne efekty pozabiegowe po kilku dniach znikają, jak również można je ukryć pod makijażem. Dla lepszego komfortu pacjenta i szybszego powrotu do normalnego funkcjonowania, profesjonalni lekarze łączą terapię laserową z innymi zabiegami, np. HIFU, osoczem bogatopłytkowym, ledoterapią.

Co to jest lipofilling?

Lipofilling to przeszczep własnego tłuszczu w miejsca, które utraciły objętość bądź trzeba zregenerować tam skórę. Bezpieczny lipofilling to na przykład technologia MICRO & NANOFAT - najnowsza, małoinwazyjna metoda dr Mario Goisisa z Mediolanu, uznanego na świecie specjalisty medycyny regeneracyjnej. Została stworzona dla pacjentów, których skóra wymaga rewitalizacji, regeneracji i miejscowej odbudowy. Znakomicie sprawdza się w wolumetrii twarzy, odmładzaniu okolicy oka, leczeniu zmarszczek palacza, odmładzaniu skóry szyi, piersi, dłoni, pośladków, okolicy narządów rodnych, umożliwiając uzupełnianie utraconych objętości i rewitalizację skóry. NANOFAT daje również spektakularne efekty w leczeniu łysienia. Ta udoskonalona metoda lipofillingu polega na pobraniu tkanki tłuszczowej od pacjenta, odpowiednim jej przygotowaniu i iniekcji przy pomocy specjalnej, opatentowanej przez dr Goisisa, kaniuli. Kaniula o średnicy 2 mm z tępym końcem i sześcioma portami, zapewnia lepszą ochronę komórek tłuszczowych przed ich nadmiernym uszkodzeniem w trakcie liposukcji oraz krótszy czas pobrania tłuszczu, co w efekcie pozwala na szybką i bardziej skuteczną procedurę zabiegu oraz jego minimalną inwazyjność.  System jest całkowicie zamknięty, nie wymaga wirowania, co gwarantuje minimalizację powikłań i skuteczność procedury. Zabieg trwa ok 1 h wraz z pozyskaniem tłuszczu, pacjent na drugi dzień  z powodzeniem może udać się do pracy. Pobieranie kilkudziesięciu ml tłuszczu z  1 z boczków , tzw. „ love handles” jest procedurą minimalnie inwazyjną , przeprowadzaną  w znieczuleniu miejscowym tzw.  tumescencyjnym.

Czy w medycynie estetycznej są zabiegi odchudzające?

W medycynie estetycznej skupiamy się na zabiegach modelujących sylwetkę, które oczywiście dają lepszy efekt w połączeniu z dietą i wysiłkiem fizycznym. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje kriolipoliza. Kriolipoliza jest idealną metodą redukcji  zlokalizowanej tkanki tłuszczowej pod warunkiem, że jest wykonywana zgodnie z wymogami i ustaloną procedurą i na wysokiej jakości sprzęcie. Istotny wpływ na skuteczność tej metody ma również postępowanie pacjentów po zabiegu i na to również zwracamy szczególną uwagę. Kriolipoliza rekomendowana jest dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia, ale nie mogą sobie poradzić z nadmiarem tzw. pierwotnej tkanki tłuszczowej na brzuchu, biodrach, nogach, ramionach czy plecach.  Technologia kriolipolizy polega za zamrażaniu komórek tłuszczowych, które pod wpływem niskich temperatur od -5 do -10 st. C ulegają rozpadowi. Takiego efektu się nie uzyska, jeśli na miejscu zabiegowym pod pulsacyjnym aplikatorem, nie umieścimy maty zabezpieczającej skórę. Mata pomaga przetransportować temperaturę z aplikatora w głąb tkanek, nie napotykając bariery w postaci skóry. To zapewnia osiągnięcie odpowiednio niskiej temperatury, niezbędnej do wysokiej skuteczności całego procesu. Urządzenie wykorzystywane bez takiego zabezpieczenia daje temperaturę dużo wyższą od wymaganej i nie przynosi pożądanego efektu, nie wspominając już o powikłaniach skórnych.  Przy zachowaniu odpowiedniej aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia i nieprzejadania się po zabiegach efekty będą trwałe.

Nie znalazłeś tutaj pożądanej odpowiedzi? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego, telefonicznie lub mailowo. Numer kontaktowy oraz adres mailowy znajdziesz w stopce lub zakładce kontakt. Zabierz mnie do podstrony kontakt