powrót

Wszystko czego nie wiecie o osoczu bogatopłytkowym

O osoczu PRP mówi się w medycynie estetycznej od dłuższego czasu, a popularność zabiegów wykonywanych z jego użyciem wzrosła aż o 25% w ciągu ostatnich 5 lat. Co może zrobić dla nas nasze własne osocze?

Dr Chamata, lekarz z Baylor College of Medicine w Houston i jego współpracownicy dokonali przeglądu dowodów potwierdzających obiecujące wyniki zastosowania PRP w czterech kluczowych obszarach:

1) Odmładzanie skóry - ostatnio istnieje duże zainteresowanie tak zwaną „wampirzą maseczką", polegająca na miejscowym stosowaniu PRP w połączeniu z mikroigłowaniem. Zabieg ten pomaga zwiększyć produkcję kolagenu, napięcie skóry i jej odmłodzenie. Pojawiło się również mikroigłowanie w połączeniu z PRP w leczeniu zanikowych blizn potrądzikowych i zaburzeń pigmentacji skóry.

2) Odrastanie włosów – PRP stosowany samodzielnie lub w połączeniu z przeszczepami włosów prowadzi do powstawania i utrzymania mieszków włosowych.

3) PRP z leczeniem laserowym - zabiegi łączące PRP z terapią laserowego resurfacingu przyniosły dobre rezultaty w odmładzaniu twarzy i leczeniu blizn potrądzikowych. Oprócz wspomagania gojenia, czynniki wzrostu dostarczane przez PRP mogą pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia i stanu zapalnego spowodowanego zabiegami laserowymi

4) PRP z przeszczepem tłuszczu - przeszczep tłuszczu to kolejna rozwijająca się technika w chirurgii plastycznej, przenosząca własne komórki tłuszczowe pacjenta do szerokiego zakresu zabiegów kosmetycznych i rekonstrukcyjnych. Niektóre badania wykazały radykalną poprawę owalu i objętości skóry dzięki zastosowaniu PRP w porównaniu z samym przeszczepem tłuszczu.

Źródło: „Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna" opublikowana przez Wolters Kluwer.