Blizny po trądziku – jak je usunąć
Trądzik pospolity (acne vulgaris) to jedna z najczęstszych chorób skóry. Dotyczy większości dojrzewających osób. Nierzadko zmiany skórne utrzymują się także w wieku dorosłym. Około 15% przypadków trądziku stanowią ciężkie postacie zapalne, często pozostawiające po sobie blizny. Leczenie tego ostatniego problemu najlepiej rozpocząć jesienią. Co pomaga na blizny potrądzikowe?
Czym jest trądzik
Trądzik pospolity jest przewlekłą, zapalną chorobą mieszków łojowo-włosowych. Cechuje się łojotokiem i różnego typu zmianami skórnymi. Występują one na twarzy, w górnej części klatki piersiowej, na karku czy w okolicy między łopatkami. Trądzik, zwłaszcza o ciężkim przebiegu, może wpływać na samopoczucie i jakość życia chorego. Część pacjentów doświadcza również silnego stresu z powodu powikłań choroby – blizn.
Rodzaje blizn potrądzikowych
Blizny powstają zazwyczaj w procesie gojenia się różnych urazów, np. rozcięcia skóry podczas zabiegu chirurgicznego, oparzenia czy stanu zapalnego w miejscu po zmianie trądzikowej. Mogą mieć różną postać.
Najczęstszą pozostałością po trądziku są tzw. blizny zanikowe, czyli zagłębienia (zaniki) w skórze. Powstają, gdy chorobie towarzyszą stany ropne i zmiany zapalne, które sprzyjają nieprawidłowemu gojeniu. Blizny potrądzikowe to zazwyczaj wiele drobnych, kraterowatych wgłębień.
Niekiedy skutkiem trądziku są też keloidy. To jeden z rodzajów tzw. blizn przerostowych (związanych z nadmiarem tkanki).
Blizny po trądziku – jak wygląda leczenie
Usuwanie blizn potrądzikowych można zacząć po wygojeniu zmian skórnych. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym skutek będzie lepszy. Wybór metody zależy od potrzeb konkretnego pacjenta.
Ponieważ po trądziku najczęściej pozostają blizny wklęsłe, to celem terapii jest zazwyczaj wypełnienie wgłębień i wyrównanie ich zewnętrznej części. Zadanie lekarza polega więc na daniu organizmowi sygnału do odbudowania kolagenu w miejscu, w którym go brakuje.
W przypadku keloidów, gdzie blizna jest większa niż uraz, terapia zmierza do spowodowania zaniku nadmiaru tkanki.
Leczenie blizn potrądzikowych trwa na ogół dłuższy czas. Może być oparte na jednej z poniższych metod lub ich kombinacji.
Mezoterapią w blizny potrądzikowe
Mezoterapia to jedna z najczęściej stosowanych technik medycyny estetycznej. Podczas procedury lekarz wykonuje w obszarze zabiegowym serię wkłuć i śródskórnie podaje wybrany środek terapeutyczny. Substancję dobiera indywidualnie. Procedura jest obarczona małą liczbą powikłań. Wymaga powtarzania.
Mikronakłuwanie na blizny
Blizny potrądzikowe można leczyć też metodą mikronakłuć. W klinice Dr Parda wykonujemy je z zastosowaniem urządzenia Dermapen. Zabieg pobudza regenerację skóry. Pozwala na mechaniczne oderwanie zwłókniałej tkanki od podłoża i zapoczątkowanie nowego, prawidłowego gojenia.
Blizny – leczenie laserem
W leczeniu blizn potrądzikowych często wykorzystuje się też metody laserowe. Podczas zabiegu światło urządzenia wnika w głąb skóry. Powoduje to uszkodzenie komórek kolagenu i stymuluje produkcję nowego. Zabiegi laserowe wiążą się z relatywnie niewielkim ryzykiem powikłań.
W naszej klinice stosujemy:
- laser frakcyjny eCO2 (zwany mercedesem wśród laserów CO2, służy także do leczenia keloidów);
- Laser zabiegowy o długości fali 1064/532 (przy jego użyciu przeprowadzamy procedurę genesis, której można się poddawać przez cały rok);
- laser P.L.E.A.S.E. (procedura z użyciem tego urządzenia to połączenie laseroterapii z podaniem wybranej substancji aktywnej do głębokich warstw skóry).
Radiofrekwencja mikroigłowa RF INFINI w leczeniu blizn
Jedną z najnowszych metod usuwania blizn po trądziku jest radoiofrekwencja mikroigłowa RF INFINI. Opiera się ona na współdziałaniu dwóch technologii – mikronakłuwania igłami i radiofrekwencji (fal radiowych). Przeprowadzamy ją z wykorzystaniem aparatu Infini. Dzięki procedurze dochodzi do „wypchnięcia” tkanki na zewnątrz. By terapia była efektywna, potrzeba zazwyczaj kilku zabiegów.