powrót

Czy silny stres powoduje siwiznę? Nowe dowody naukowe!

Mówimy często, że z nerwów przybywa nam siwych włosów. Kiedy Maria Antonina została pojmana podczas Rewolucji Francuskiej, jej włosy w ciągu jednej nocy stały się białe. W czasach bardziej współczesnych, John McCain osiwiał z powodu ciężkich ran, gdy siedział w więzieniu podczas wojny w Wietnamie. To już nie anegdoty i domysły, ale udowodnione naukowo fakty.

Wyniki badań opublikowane w magazynie medycznym „Nature”, pokazują, iż badacze z Uniwersytetu Harvarda odkryli u myszy, że pewne rodzaje nerwów zaangażowane w reakcje walki lub ucieczki, powodują nieodwracalne uszkodzenie komórek macierzystych mieszków włosowych, odpowiedzialnych za regenerację pigmentu. W ten sposób wzbogacili wiedzę, jak stres wpływa na ciało.

W mieszkach włosowych, komórki macierzyste pełnią rolę zbiornika produkującego komórki pigmentacyjne. Kiedy włosy regenerują się, niektóre z komórek macierzystych zamieniają się w komórki wytwarzające pigment, odpowiadający za kolor włosów. Badacze odkryli, że noradrenalina z nerwów sympatycznych powoduje wzmożoną pracę komórek macierzystych, a te z kolei zamieniają się w komórki pigmentacyjne, przedwcześnie redukując zapas. Są wtedy bezpowrotnie stracone.

Chcąc powiązać stres z siwieniem, naukowcy zaczęli badać reakcje całego ciała i sukcesywnie zawężać badany obszar do pojedynczych organów, komórek a nawet do dynamiki molekularnej. Dzięki temu badaniu, wiadomo, że neurony mogą kontrolować komórki macierzyste i ich funkcje oraz jak współdziałają na poziomie komórkowym i molekularnym, pokazując, jak stres wpływa na siwienie włosów. To krok milowy w kierunku opracowania metod ewentualnego leczenia, które może powstrzymać albo odwrócić skutki negatywnego działania stresu.

Zobacz Cennik zabiegów

14.07.2020
Autor: Dr Parda

Przeczytaj również

Rekomendowane zabiegi

Zobacz jak dojechać