Laseroterapia – dlaczego jesienią i zimą

Laseroterapia jest szeroko wykorzystywana w medycynie estetycznej. Dzięki stałemu rozwojowi urządzeń, zabiegi laserowe dają coraz lepsze efekty i są coraz bezpieczniejsze dla pacjenta. Choć część procedur można wykonywać przez cały rok, za najlepszy czas na zamykanie naczynek czy na laserowe odmładzanie twarzy uważa się jesień i zimę. Dlaczego?
Co to jest laseroterpia
Słowo „laser” to skrótowiec od angielskiego określenia light amplification by stimulated emission of radiation (wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania). W uproszczeniu laseroterapię można określić jako leczenie światłem. Lasery emitują jednak światło o określonych właściwościach. Należy do nich m.in. konkretna długość fali, bardzo duża energia w krótkim czasie czy równoległy bieg. Cechy te pozwalają na selektywne, skuteczne i precyzyjne odziaływanie na skórę.
Laseroterapia w medycynie estetycznej
Po raz pierwszy laserów użyto w dermatologii w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Dziś trudno sobie wyobrazić medycynę estetyczną bez laseroterapii.
Wskazania, w których obecnie wykorzystujemy lasery to m.in.:
- wiotka skóra,
- zmarszczki,
- zmiany naczyniowe,
- trądzik różowaty,
- przebarwienia,
- blizny,
- rozstępy,
- zbędne owłosienie.
Kiedy najlepiej wykonywać zabiegi laserowe
Za sezon laserowy uważany jest czas od jesieni do wczesnej wiosny. Wynika to faktu, że obszary poddane działaniu lasera powinny być chronione przed promieniowaniem UV, które przyczynia się do wielu leczonych problemów i nie sprzyja rekonwalescencji po zabiegu.
Jesienią i zimą nie jesteśmy też narażani na inne czynniki utrudniające gojenie się skóry, np. na chlorowaną wodę z basenu, nadmierną wilgotność powietrza czy upały. Rozpoczęcie leczenia laserowego w miesiącach jesienno-zimowych pozwala też na zaplanowanie optymalnej dla danego pacjenta liczby sesji.
Zamykanie naczynek laserem
W klinice Dr Parda przeprowadzamy zarówno całoroczne, jak i sezonowe procedury laseroterapii. Do tych ostatnich należą zabiegi służące leczeniu zmian naczyniowych. W terapii takich problemów stosujemy wysokoenergetyczny system laserowy, który umożliwia zamykanie naczyń na twarzy i nogach, usuwanie naczyniaków płaskich, wyciszenie rumienia i leczenie trądziku różowatego.
Podczas zabiegu zamykania naczynek dochodzi do reakcji selektywnej fototermolizy. Oznacza to, że hemoglobina (barwnik zawarty w krwinkach czerwonych) wychwytuje promieniowanie lasera w większym stopniu niż otaczające tkanki. Skutkiem tego jest gwałtowne podgrzanie oraz nieodwracalne zniszczenie i wchłonięcie naczynka.
Zastosowane w urządzeniu chłodzenie kontaktowe szkłem szafirowym zapewnia komfort podczas zabiegu, minimalizuje ryzyko komplikacji oraz skraca czas rekonwalescencji.
Rezultaty terapii są widoczne już po pierwszym zabiegu. By zamknąć niektóre naczynia, może być konieczne powtórzenie procedury.
Laserowe odmładzanie twarzy
Laserów używamy również do odmładzania skóry twarzy i ciała. W tym wskazaniu sprawdza się m.in. laser CO2. Stosowane przez nas urządzenie określane jest mianem mercedesa wśród laserów CO2.
Wykorzystujemy je w przypadku problemów, takich jak np.:
Podczas zabiegu laserem CO2 wiązka światła „dziurkuje” skórę tysiącami mikrokraterów, pozostawiając pomiędzy nimi nieuszkodzoną powierzchnię. Od tych właśnie obszarów zaczyna się gwałtowny proces gojenia, w trakcie którego następuje produkcja nowego kolagenu i regeneracja skóry.
Zabieg jest bezpieczny dla pacjenta. Nie powoduje dyskomfortu i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Dzięki procedurze redukujemy drobne zmarszczki, zmniejszamy pory, poprawiamy teksturę i jędrność skóry. Działając agresywniej jesteśmy w stanie zlikwidować głębokie zmarszczki i blizny, w tym tzw. keloidy.
Pierwsze rezultaty procedury są widoczne po 3 dniach, a pełen efekt – w ciągu 6 miesięcy, podczas których skóra stopniowo się regeneruje. Zazwyczaj zalecamy powtórzenie zabiegu.