powrót

Nieudany zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym - co zrobić w tej sytuacji?

29.10.2019

Duże i wydatne usta to marzenie wielu kobiet. Nikogo więc nie dziwi popularność zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym. Należy jednak zachować dużą rozwagę w wyborze miejsca na zabieg, ponieważ preparat z kwasem hialuronowym w niepowołanych rękach może wywołać poważne konsekwencje. Co jednak zrobić zrobić już w sytuacji, gdy zdecydowaliśmy się na zabieg, którego celem było upiększenie, a skutek okazał się zupełnie inny?

Co należy wiedzieć decydując się na zabieg?
Zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym wykonuje się nie tylko po to, aby je powiększyć. Bardzo często stosuje się go w celu poprawy asymetrii bądź przywrócenia prawidłowego poziomu nawilżenia. Mimo tego, to właśnie na powiększeniu warg zależy większości kobiet, które decydują się na taki zabieg. Pełne usta uchodzą za zmysłowe i potrafią dodać twarzy atrakcyjności. Są również kobiety, które zostały obdarzone przez naturę bardzo cienkimi ustami i w ich przypadku zabieg pozwala poprawić harmonię rysów twarzy. Powiększanie ust kwasem hialuronowym wykonuje się również u osób dojrzałych, u których wraz z wiekiem dochodzi do wiotczenia ust. Oprócz tego, że wargi stają się cieńsze, to zaczynają również opadać kąciki ust sprawiając, że usta układają się w podkówkę i powodując smutny i zmęczony wygląd twarzy. To wszystko sprawia, że tak wiele pań decyduje się na poprawę tego obszaru. Bardzo ważne jest jednak, aby zabieg przeprowadziła właściwa osoba, czyli lekarz, który nie tylko precyzyjnie poda preparat, ale również dobrze dobierze dawkę i zadba o to, aby efekt był naturalny i harmonizował z rysami twarzy pacjentki. Niemal każdy widział źle zrobione usta, czy to "na żywo", czy na zdjęciach krążących po Internecie. Choć wydaje się, że wstrzyknięcie określonej dawki w wybrane miejsca nie jest niczym skomplikowanym, to zabieg wbrew pozorom nie jest tak prosty. Podanie nieodpowiedniej ilości preparatu czy reakcje alergiczne na któryś ze składników zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać.

Klinika czy gabinet kosmetyczny?
Obecnie media i kreowany w nich nieistniejący ideał kobiecego piękna wywierają dużą presją. Wiele kobiet chce upodobnić się do znanych celebrytek i piękności z Instagrama, wśród których panuje moda na duże usta. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że to co dobrze wygląda na zdjęciach niekoniecznie tak samo dobrze będzie prezentować się w rzeczywistości. Dodatkowo wygląd tych osób to często zasługa makijażu i post-produkcji zdjęcia w programach graficznych. Choć tak dużo się o tym mówi, co jakiś czas możemy usłyszeć o przypadkach, kiedy kobiety świadomie zdecydowały się na zabieg powiększania ust i poniosły tego poważne konsekwencje. Wiele z nich skorzystało z "okazji", trafiając na promocyjną cenę oferowaną na portalach grupowych, gdzie zabieg kosztował kilkukrotnie mniej niż w klinice medycyny estetycznej. Należy mieć na uwadze, że powiększanie ust może być przeprowadzone wyłącznie przez lekarza, ponieważ tylko on posiada do tego uprawnienia. Kosmetyczka czy kosmetolog nie mają wiedzy lekarskiej, dlatego nie pomogą w sytuacji, gdy dojdzie do powikłań i trzeba będzie odpowiednio zareagować. Druga sprawa, o której też należy pamiętać o fakt, że profesjonalne firmy, które prowadzą dystrybucję zarejestrowanych preparatów, nie sprzedają ich osobom bez uprawnienia. Oznacza to, że zabieg przeprowadzony przez osobę która niej jest lekarzem, zostanie wykonany z udziałem niesprawdzonego preparatu niewiadomego pochodzenia.

Co zrobić gdy zabieg został błędnie przeprowadzony?
Ciężkie przypadki osób, u których doszło do powikłań mogą wymagać hospitalizacji. Nie należy więc lekceważyć wszelkich dolegliwości, poza tymi, o których uprzedził nas lekarz i które stanowią normalną reakcję na kwas hialuronowy. Jeśli jednak obrzęk lub zasinienie się powiększa, opuchlizna nie ustępuje po kilku dniach, odczuwamy silny ból lub nadwrażliwość, należy zgłosić się do lekarza. W przypadku reakcji alergicznej lub stanu zapalnego, działania powinny zostać podjęte jak najszybciej. Rozkład kwasu hialuronowego można przyśpieszyć, stosując do tego celu hialuronidazę. To enzym, który działa bezpośrednio po podaniu, redukując nadmierną ilość kwasu hialuronowego lub rozpuszczając niewłaściwie dobrany preparat. Stosuje się go również w przypadku, gdy po podaniu kwasu hialuronowego powstały grudki lub nierówności, a także, gdy preparat został przypadkowo wstrzyknięty do naczynia krwionośnego.

Przeczytaj również

Rekomendowane zabiegi