powrót

Jak poradzić sobie z wypadającymi włosami?

Włosy są atutem nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn. Dodają pewności siebie i sprawiają, że twarz zyskuje odpowiednią oprawę. Niestety, coraz więcej osób uskarża się na wypadanie włosów. Nie chodzi tutaj o sytuację, gdy na szczotce zostaje nam kilka włosów, bo według normy każdy z nas traci ich około 150-200 w ciągu doby. Jeśli jednak włosy wypadają garściami, mamy do wyboru dwie opcje. Pogodzić się z ich utratą lub podjąć odpowiednią walkę.

Przyczyny i rodzaje łysienia
Łysienie to problem, który dotyka wiele kobiet i mężczyzn. Niestety, nie u każdego powód jest ten sam. Przeciwnie - przyczyn łysienia jest całe mnóstwo, dlatego na samym wstępie należy podjąć próby zdiagnozowania przyczyny. Choć utrata owłosienia może być jedynie przejściowa (np. wypadanie włosów w stresie), to często okazuje się jednak, że oprócz problemu natury estetycznej, mamy do czynienia z poważnymi niedoborami składników odżywczych w organizmie, czy nawet postępującą chorobą.
Schorzeniem, które ma duży związek z wypadaniem włosów jest łysienie androgenowe. Dotyczy ono głównie mężczyzn, choć występuje też u kobiet, jednak objawia się u nich w znacznie późniejszym wieku. Łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne, a do jego zdiagnozowania konieczne jest przeprowadzenie biopsji. Jednym z częstych schorzeń jest także łysienie plackowate. Choroba ta powstaje zazwyczaj na tle zapalnym i dotyka najczęściej młode osoby. W grupie ryzyka znajdują się w podobnym stopniu mężczyźni, jak i kobiety. Łysieniu plackowatemu towarzyszą często również inne dolegliwości, takie jak na przykład zmiany paznokci, a nawet zaćma. Osoby chore narażone są także na ryzyko rozwoju innych schorzeń autoimmunologicznych, na przykład choroby tarczycy, atopowe zapalenie skóry czy bielactwo. Utrata włosów może nastąpić także po urodzeniu dziecka. Wypadanie włosów po ciąży dotyczy niemal każdej kobiety po porodzie, gdyż wywołana jest zmianami hormonalnymi, a dokładnie podwyższonym poziomem estrogenu. Zazwyczaj stan ten trwa krótko, jednak w niektórych przypadkach może się przeciągać i stać się bardzo dokuczliwym problemem.

Leczenie łysienia
Na wypadające i cienkie włosy zalecana jest mezoterapia skóry głowy. Zabieg polega na podaniu pacjentowi w miejsca objęte łysieniem osocza bogatopłytkowego (PRP). Preparat uzyskuje się bezpośrednio od pacjenta, na bazie pobranej od niego krwi. Dzięki odpowiedniej obróbce oddzielony zostaje z niej autologiczny koncentrat zawierający płytki krwi, zawieszone w osoczu. Preparat taki zawiera w sobie wiele substancji czynnych, w tym czynniki wzrostu, które stymulują mieszki włosowe do wzrostu. Mezoterapia na włosy z użyciem osocza bogatopłytkowego (PRP) jest jedną z najbezpieczniejszych i zarazem najskuteczniejszych metod odbudowy utraconych włosów.

Inną metodą stosowaną w przypadku problemu wypadających włosów jest technologia MICRO & NANOFAT, która polega na przeszczepieniu w miejsce objęte problem przerzedzenia włosów tłuszczu, który podobnie jak osocze bogatopłytkowe pobierany jest od samego pacjenta. Bogata zawartość komórek macierzystych w tkance tłuszczowej poprawia krążenie krwi w skórze głowy i oddziałuje na cebulki włosów, powodując, że odrastają one znacznie bardziej gęste i mocniejsze.

Wypadanie włosów a tarczyca
Choroby tarczycy, takie jak niedoczynność czy nadczynność również często prowadzą do wypadania włosów. W wyniku nieprawidłowego stężenia tyroksyny dochodzi do spowolnienia procesów zachodzących w cebulkach włosów, co powoduje zatrzymanie ich wzrostu oraz osłabienie. Naszą Klinikę odwiedzają również pacjenci, u których wypadanie włosów ma związek z chorobą Hashimoto. Choroba ta związana jest z niedoczynnością tarczycy i jest klasyfikowana jako jedno z najczęstszych schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. W takim przypadku zalecamy połączenie leczenia miejscowego z wdrożeniem odpowiedniej diety. Dzięki temu skuteczność terapii znacznie wrośnie, a efekty będą długotrwałe.

Wypadanie włosów a chemioterapia
Utrata włosów po chemioterapii dotyczy ponad 65 proc. osób. Jest to dla osób chorych na nowotwór dodatkowe źródło stresu i obciążenia psychicznego. Na szczęście stan ten jest odwracalny i po kilku miesiącach od zakończenia chemioterapii włosy odrastają. Dodatkowo proces ten można przyśpieszyć stosując suplementy takie jak HAIRMAX i HAIR PLUS. Dostarczają one niezbędnych składników odżywczych stymulując porost włosów.

Zobacz Cennik zabiegów
Skóra owłosiona głowy
Od
CGF LIQUID 1 probówka
1050 zł
NANOFAT
5250 zł
DR CYJ
900 zł
DERMAPEN SKÓRA OWŁOSIONA GŁOWY
700 zł

17.11.2019
Autor: Dr Parda

Przeczytaj również

Rekomendowane zabiegi

Zobacz jak dojechać