powrót

Popękane naczynka na nosie – przyczyny i leczenie problemu

Popękane naczynka, zwane też pajączkami i teleangiektazjami to często występujące zmiany dermatologiczne. Problem nie znika pod wpływem domowej pielęgnacji i trudno go zatuszować kosmetykami. Skuteczne w jego leczeniu są natomiast metody laserowe. Początek wiosny to ostatni moment na poddanie się laseroterapii. Jak wyglądają zabiegi na naczynka?

Skąd się biorą popękane naczynka


Popękane naczynka to skutek ich wadliwej pracy. Skłonność do tego problemu może być dziedziczna. Wiąże się ze „słabością naczyń”, które rozszerzają się nadmiernie pod wpływem ciśnienia krwi. Poza genami ważną rolę w rozwoju zmian naczyniowych odgrywają hormony estrogenowe. Rozluźniają one ściany naczyń krwionośnych i zwiększają ich skłonność do poszerzania się.

Ponadto powstawaniu teleangiektazji sprzyja wiele czynników zewnętrznych, np. słońce, wahania temperatury, gorące pożywienie, alkohol, papierosy czy stres. By zapobiec pojawieniu się pajączków, osoby z predyspozycją do cery naczynkowej powinny ją odpowiednio chronić i pielęgnować.

Zapobieganie pękaniu naczynek


Dbanie o cerę skłonną do rumienienia się polega na unikaniu wymienionych czynników sprzyjających uszkadzaniu naczyń. Na dzień należy stosować krem z filtrem UV oraz składnikami działającymi przeciwko wolnym rodnikom. Trzeba również sięgać po kosmetyki, które chronią przed wiatrem i mrozem. Takie kremy powinny zawierać mniej wody i mieć nieco bardziej tłustą konsystencję, by nie zamarzały na mrozie.

Ponadto na dzień i na noc należy używać kremów uszczelniających ściany naczyń krwionośnych, łagodzących zmiany rumieniowe i kojących skórę.

Najczęstsze składniki kosmetyków do pielęgnacji cery naczyniowej to:

  • witamina C (kwas askorbinowy),
  • niacynamid (witamina PP/ B3),
  • polifenole zawarte w wyciągach roślinnych (m.in. z kasztanowca, arniki górskiej, owoców cytrusowych czy ruszczyka),
  • dekstran siarczanu,
  • oleje bogate w kwas gamma-linolenowy (np. z wiesiołka).

W kremach na dzień i kosmetykach do makijażu zawarte są też pigmenty maskujące rumień.

Leczenie zmian naczyniowych


W przypadku trwale utrzymujących się zmian nie wystarczy jednak samo zapobieganie pękaniu naczynek. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie. Tym bardziej, że telaangiektazje nie zawsze są jedynie mankamentem kosmetycznym. U niektórych osób mogą być bowiem jednym z objawów choroby – trądziku różowatego. Obecnie najbardziej efektywną metodą zamykania naczynek (zarówno ze wskazań estetycznych, jak i medycznych) jest laseroterapia.

Zabiegi na naczynka w klinice Dr Parda


W klinice Dr Parda proponujemy zamykanie naczynek na twarzy z użyciem nowoczesnego systemu wysokoenergetycznych laserów. Przy pomocy tego samego urządzenia zamykamy naczynka na nosie i na pozostałych obszarach twarzy oraz na nogach. Stosowany przez nas sprzęt pozwala też na redukcję rumienia i leczenie trądziku różowatego. Sprawdza się również w przypadku naczyniaków i wrodzonych malformacji naczyniowych. W trakcie jednej krótkiej sesji jesteśmy w stanie złagodzić zróżnicowane zmiany.

Jak działa laser na popękane naczynka


Podczas zabiegu wysokoenergetycznym laserem naczyniowym dochodzi do tzw. selektywnej fototermolizy. W trakcie tej reakcji hemoglobina (czerwony barwnik krwi) wybiórczo wychwytuje promieniowanie lasera. Prowadzi to do podgrzania naczynek, a skutkiem tego – do ich zniszczenia i wchłonięcia. Sąsiadujące tkanki pozostają przy tym nienaruszone.

Czym cechuje się procedura na naczynka na nosie


Wykonywane w naszej placówce zabiegi na naczynka są wyjątkowo efektywne. Do zamknięcia teleangiektazji na nosie często wystarcza jedna sesja. Zabieg charakteryzuje się też komfortem, bo w używanym przez nas laserze zastosowano innowacyjną technologię chłodzenia szkłem szafirowym. Minimalizuje ona również ryzyko powikłań oraz skraca rekonwalescencję po procedurze.

Zalecenia po zabiegu zamykania naczynek


Po zabiegu na naczynka w obszarze poddanym leczeniu może wystąpić niewielki obrzęk i zaczerwienienie. Objawy utrzymują się do kilku dni. Przez ten czas należy używać delikatnych kosmetyków. Po okresie rekonwalescencji warto stosować omówione wyżej zasady ochrony i pielęgnacji skóry.

Kiedy zabieg na naczynka na nosie


Zabiegi usuwające poszerzone naczynka na nosie należą do procedur sezonowych. Z uwagi na konieczność ochrony skóry przed mocnym słońcem, wykonujemy je od jesieni do wczesnej wiosny. Procedury na naczynka (w tym zwłaszcza te na nosie) mogą wymagać powtarzania. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów z trądzikiem różowatym, u których kontrolowanie zmian naczyniowych daje szansę na zahamowanie postępu choroby.

Zobacz Cennik zabiegów
LASER NACZYNIOWY 1064NM I 532 NM
Od
Do
Zamykanie naczynek twarz - pojedynczy pajączek
300 zł
Zamykanie naczynek twarz - twarz
1200 zł
Zamykanie naczynek twarz - policzki
900 zł
Zamykanie naczynek twarz - nos lub broda
550 zł
Leczenie rumienia/trądzika różowatego - twarz (cena 1 zabieg/pakiet 3 zabiegów)
1300 zł
3600 zł
Leczenie rumienia/trądzika różowatego - policzki (cena 1 zabieg/pakiet 3 zabiegów)
900 zł
2400 zł
Leczenie rumienia/trądzika różowatego - nos (cena 1 zabieg/pakiet 3 zabiegów)
550 zł
1300 zł
Leczenie rumienia/trądzika różowatego - czoło (cena 1 zabieg/pakiet 3 zabiegów)
700 zł
1800 zł
Leczenie rumienia/trądzika różowatego - broda (cena 1 zabieg/pakiet 3 zabiegów)
550 zł
1300 zł
Zamykanie naczynek nogi - pojedyncza zmiana
650 zł
Zamykanie naczynek nogi - liczne zmiany na łydce lub udzie
1050 zł
Zamykanie naczynek nogi - liczne zmiany na całej kończynie
2050 zł
GENESIS - laserowe zagęszczanie skóry - twarz
1500 zł
GENESIS - laserowe zagęszczanie skóry - twarz i szyja
2200 zł
GENESIS - laserowe zagęszczanie skóry - twarz/szyja/dekolt
2900 zł
GENESIS - laserowe zagęszczanie skóry - szyja i dekolt
2200 zł

25.04.2023
Autor: Dr Parda

Przeczytaj również

Rekomendowane zabiegi

Zobacz jak dojechać