powrót

Laseroterapia w leczeniu blizn

Blizny stanowią trwały defekt na skórze powstały w następstwie uszkodzeń ciała. Niektóre z nich szybko zanikają, inne pozostają na stałe. Ulokowane w widocznych partiach ciałach, zwłaszcza takich jak twarz, mogą być przyczyną wielu kompleksów i dyskomfortu psychicznego. Na szczęście dzięki medycynie estetycznej istnieje wiele sposobów dedykowanych leczeniu blizn.

Skąd biorą się blizny?
Powodów powstawania blizn może być wiele. Najczęściej mogą być niechcianą pamiątką po nieszczęśliwych wypadkach, w wyniku których uszkodziliśmy sobie skórę. Przykładem są blizny po oparzeniach lub skaleczeniach, które były na tyle głębokie, że rany nie były w stanie zagoić się prawidłowo. Typ blizny zależy od stopnia uszkodzenia skóry oraz przebiegu procesu gojenia. Im trudniej i dłużej goi się dana rana, tym większe prawdopodobieństwo, że pozostanie po niej blizna a niejednokrotnie dodatkowo przebarwiona.
Częstym problemem są także blizny pooperacyjne, także po przebytych zabiegach chirurgii plastycznej. Do naszej Kliniki zgłaszają się również pacjenci, którzy w przeszłości przebyli trądzik. Wyleczone zmiany niestety często pozostawiają po sobie przebarwienia i blizny. Pielęgnacja skóry trądzikowej nie zawsze jest w stanie zapobiec ich powstawaniu, dlatego jedynym rozwiązaniem są odpowiednie zabiegi.

Leczenie blizn
Terapia leczenia blizn jest zależna od tego, z jaką blizną mamy do czynienia. Wyróżnia się kilka rodzajów a dla każdego z nich dedykowany jest inny rodzaj zabiegów. Najpowszechniejszą formą są blizny zwykłe, które na początku są twarde i lekko zgrubiałe, a z czasem stają się podobne do otaczającej je skóry. Na ogół nie wymagają korekty, o ile nie są ulokowane w widocznym miejscu, na przykład na twarzy. Bardziej zaawansowaną postać mają blizny przerosłe, które powstają w wyniku zaburzeń procesów gojenia się skóry i nadmiernego tworzenia tkanki. Są twarde, wypukłe i wystają ponad skórę. Mogą przybierać postać keloidów. Innym rodzajem są blizny zanikowe (inaczej atroficzne), które powstają w miejscu uszkodzenia skóry, która nie wytworzyła wystarczającej ilości kolagenu do odbudowy tkanki. Przyjmują postać niewielkiego wgłębienia, które często są widoczne u osób po przebytym trądziku.

Laser fraksyjny na blizny
Lasery fraksyjne (inaczej frakcyjne) to innowacyjne urządzenia wykorzystywane w medycynie estetycznej. Istnieje wiele badań klinicznych poświęconych skuteczności tej metody w leczeniu blizn. W naszej Klinice stosowany jest laser fraksyjny eCO2 firmy Lutronic, który należy do kategorii laserów ablacyjnych. Laser wytwarza strumień o wysokiej energii, który wnika w głąb skóry i powoduje kontrolowane uszkodzenie komórek skóry, wokół których pozostają nienaruszone struktury, które powodują regenerację skóry i pobudzają procesy syntezy kolagenu.

Jak wygląda zabieg usuwania blizn laserem?
Sam zabieg leczenia blizny laserem jest dość prosty i szybki, jednak zapewnia długotrwały efekt. Skóra w miejscu zabiegu jest miejscowo znieczulana kremem, aby zapewnić większy komfort podczas operowania przez lekarza laserem. Po zabiegu może utrzymywać się miejscowy obrzęk i zaczerwienienie. Skóra może być także bardziej szorstka. Po kilku dniach dolegliwości ustępują same, a proces odbudowy skóry przybiera na intensywności. W zależności od wielkości blizny i jej formy, należy przeprowadzić serię kilku zabiegów w odstępach czasowych 4-6 tygodni.

Zobacz Cennik zabiegów
Mikronakłuwanie z podgrzewaniem radiofrekwencja mikroigłowa RF INFINI
Cena od
Cena do
twarz
1800 zł **
szyja
1100 zł **
dekolt
1300 zł **
twarz i szyja
2500 zł **
dekolt i szyja
2100 zł **
oczy
850 zł **
ramiona
1900 zł **
blizny potrądzikowe
1200 zł **
rozstępy
1200 zł **
inne partie (w zależności od wielkości obszaru)
do uzgodnienia
owal żuchwy z podbródkiem
1400 zł **
Laser fraksyjny eCO2 LUTRONIC (opcjonalnie dodatkowo z osoczem GF LIQUID do zabiegu)
Cena od
Cena do
twarz
1500 zł
1900 zł
szyja
900 zł
1300 zł
dekolt
1000 zl
1400 zł
oczy
600 zł
1000 zł
dłonie
900 zł
1300 zł
ciało (w zależności od wielkości obszaru)
do uzgodnienia
BLIZNY, KELOIDY
300 zł

Przeczytaj również

Rekomendowane zabiegi