powrót

Syndrom gotowanej żaby, czyli jak nasza psychika reaguje na otaczającą nas sytuację

Zjawisko przedstawione w syndromie gotowanej czy gotującej się żaby po raz pierwszy zostało przedstawione przez pisarza oraz filozofa Oliviera Clarka, który użył tej metafory, aby pokazać, że człowiek przebywający w pewnych warunkach, nawet dla niego niekomfortowych, powoli się do nich przyzwyczaja i w nich tkwi, nie potrafiąc się z nich wyrwać. W Klinice Medycyny Estetycznej Dr Parda nie tylko zajmuje się zabiegami z zakresu medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej, ale również psychiatrią dorosłych, czyli konsultacjami psychologicznymi. W placówce rozwiązywane są nie tylko problemy psychiczne dotyczące ciała oraz jego wyglądu, ale również znacznie głębiej ukryte problemy. Dr Parda uważa, że aby cieszyć się zdrowym i pięknym ciałem trzeba mieć zdrowy umysł oraz duszę, dlatego Dr Parda oferuje konsultacje pacjentom zmagającym się m.in. z dysmorfofobią, nerwicami lękowymi czy depresją.

 

Na czym polega syndrom gotowanej żaby?

 

Olivier Clark do przedstawionej przez siebie metafory wybrał żabę, a więc płaza zmiennocieplnego, który swoją temperaturę stopniowo potrafi dostosować do otoczenia, w którym się znalazł. W przypadku, gdyby żaba została włożona do garnka z wrzącą wodą, od razu by z niej wyskoczyła, jednakże jeżeli włożymy ją do garnka z wodą o temperaturze pokojowej i stopniowo będziemy ją podgrzewać, żaba nie będzie wyskakiwała, lecz stopniowo dopasowywała swoją temperaturę do aktualnych warunków. Żaba nie zauważy, że woda się gotuje, a gdy się zorientuje, będzie już za późno na ucieczkę. Jakie odniesienie ma wspomniana metafora do naszego życia? Mianowicie syndrom gotującej się żaby polega na tym, że warunki, w których przebywamy, stopniowo ulegają pogorszeniu, jednakże my, zamiast się od nich uwolnić, przyzwyczajamy się do życia w nich, aż do momentu, kiedy nie mamy już sił, aby się z nich wyrwać. Syndrom gotującej się żaby dotyczy zarówno naszych relacji, związków, jak i sytuacji związanej z pracą. Warto pamiętać, że musimy powiedzieć stanowczo "DOŚĆ", kiedy czujemy, że przez sytuację, w której się znajdujemy, stajemy się gorsi i nie mamy pomysłu jak to zmienić.

 

Czy syndrom gotowanej żaby dotyczy Ciebie?

 

Odporność ludzka na stres, a także przebywanie w niekomfortowych sytuacjach jest niezwykle ograniczona, ponieważ w końcu w pewnym momencie zacznie nas parzyć, podobnie jak żabę, sytuacja, w której się znaleźliśmy. Czekanie do ostatniej chwili na wybrnięcie z sytuacji jest zgubne, ponieważ trudniej będzie nam zareagować po kilku miesiącach trwania w danej sytuacji, niż na początku. Zabiegi medycyny i chirurgii estetycznej wywierają duży wpływ na psychikę pacjenta, jednakże należy mieć na uwadze, że nie eliminują w całości wszystkich problemów, a także nie zmieniają indywidualnego nastawienia pacjenta do życia, dlatego przed poważniejszymi zabiegami Dr Parda przeprowadza szczegółowe konsultacja z pacjentem, dzięki którym może prowadzić holistyczną opiekę nad pacjentem. Pamiętajmy, że piękno w dużej mierze wynika z równowagi pomiędzy psychiką a ciałem, dlatego Dr Parda oferuje nie tylko wsparcie dla osób chcących poprawić swój wygląd, ale również zrozumieć swój umysł i emocje.

 

Konsultacje psychologiczne przed zabiegiem chirurgii plastycznej, jak wyglądają?

 

Konsultacje psychologiczne przed zabiegami chirurgii plastycznej są niezwykle ważne, gdy chcemy być pewni, że podejmujemy dojrzałą i przemyślaną decyzję. Specjalista pomoże pacjentowi ocenić czy oczekiwania pacjenta nie są zbyt wysokie, czy może nieprawdziwe w stosunku do realnych możliwości. Jeżeli dana osoba ma konkretną wizję swojej przemiany chirurgicznej, a lekarz wie, że nie będzie pasowała do kształtu jej twarzy, jednakże pacjenta nie da się przekonać — w ogóle nie powinien poddawać się operacji, ponieważ efekt końcowy może być dla niego rozczarowaniem i będzie prowadził do wielokrotnych reoperacji. Zabiegi chirurgii plastycznej nie są również wskazane dla pacjentów zmagających się z zaburzeniami psychicznymi — operacja nigdy nie będzie antidotum na problemy. W przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi dopuszczenie do operacji zazwyczaj kończy się dostrzeżeniem kolejnego problemu, na którym pacjent skupi swoją uwagę i będzie chciał doprowadzić do kolejnej poprawki. Jeżeli poprawa wyglądu wynika tylko z tego, że chcemy spełnić oczekiwania innych, również zalecana jest wcześniejsza konsultacja psychologiczna.

Zobacz Cennik zabiegów
Konsultacje specjalistyczne
Od
Ginekolog estetyczny
350 zł
Psychodietetyk - wizyta
300 zł
Psychodietetyk - opracowanie diety
550 zł
Psychiatria dorosłych
400 zł
Wypisanie recepty pacjentom kliniki
150 zł
USG twarzy (u pacjenta po zabiegach Medycyny Estetycznej)
950 zł
Leczenie powikłań pod kontrolą USG - pierwsza sesja
2950 zł
Medycyna estetyczna
350 zł
Psychiatria dorosłych - kontynuacja leczenia
350 zł
Leczenie powikłań pod kontrolą USG z udziałem zagranicznych ekspertów
3950 zł
USG twarzy (u pacjenta bez zabiegów Medycyny Estetycznej)
450 zł

19.05.2022
Autor: Dr Parda

Przeczytaj również

Rekomendowane zabiegi

Zobacz jak dojechać